homehead officekerkokontaktin EnglishREC Shqiperia
  Biodiversiteti
 

Shqipėria shquhet pėr njė larmi tė madhe biologjike dhe pejsazhore. Nė origjinė tė kėsaj llojshmėrie, qėndrojnė pozicioni gjeografik, faktorėt gjeologjikė, pedologjikė, hidrologjikė, relievi dhe klima. 
Larmia e madhe e ekosistemeve dhe habitateve (ekosistemeve detare, bregdetare, laguna e vende tė lagėta, delta lumenjsh, duna ranore, liqene, lumenj, shkurreta mesdhetare, pyje gjethegjėrė, halorė dhe tė pėrzjerė, livadhe dhe kullota subalpine e alpine, ekosisteme tė maleve tė lartė), ofron njė larmi tė pasur llojesh bimore dhe shtazore duke pėrfaqėsuar rreth 30% tė florės Europiane.

Pėr ruajtjen e kėsaj pasurie biologjike, REC Shqipėri ka zbatuar dhe po zbaton njė sėrė projektesh konkrete dhe trajnuese nė kėtė fushė. 

 

Bashkėpunimi Ushtarak pėr promovimin e ruajtjes sė natyrės ndėrkufitare gjatė Brezit tė Gjelbėr Evropian (Evropa juglindore) “European Green Belt” (South Eastern Europe)
Objektivi kryesor i kėtij projekti ėshtė tė afrojė sė bashku sektorėt civilė dhe ata ushtarakė, duke tė kombinuar mbrojtjen e natyrės me sigurimin e paqes nė zonėn trepalėshe, e cila formon njė pjesė integrale tė rrjetit ekologjik tė Brezit tė Gjelbėr Evropian (www.europeangreenbelt.org).

Projekti shtrihet nė nė kufirin trepalėsh ndėrmjet Shqipėrisė, Maqedonisė IRJ dhe Kosovės (UNSCRI244)

 

 
  Projekte tė zbatuara

Strategjia Evropiane e Ruajtjes se Bimeve
ne Shqip

Konferenca Evropiane Nisma pėr Biodiversitetin nė Evropėn Qendrore dhe Lindore

Projekti i Liqenit tė Shkodrės

Projekti i ruatjes sė liqenit tė Ohrit

Trajnimi pėr Biodiversitetin me DSHP

Kurse trainimi Biodiversitetin nė Zonat e Mbrojtura

Projekti i pyjeve 
 

homehead officekerkokontaktlart