homehead officekerkokontaktin EnglishREC Shqiperia
  Paketa e Gjelbėr mundėsi pėr aktivitete nė/pėr komunitetin
(aktivitetet mjedisore ne shkolla)
 
 

Nė kapitullin e vlerave tė Paketės sė Gjelbėr thuhet: Njė nga qėllimet e edukimit ėshtė t’u japėsh njerėzve mjetet e duhura qė atyre u nevojiten pėr t’u bėrė qytetarė tė pėrgjegjshėm. Njohuritė tona mbi natyrėn kanė ecur shumė mė pėrpara se sa zgjuarsia jonė pėr pėrdorimin e tyre. Si rezultat, ne po rrafshojmė pyjet tona, po thėrrmojmė malet, po ndotim lumenjtė, po “asfaltojmė” fushat, po modifikojmė klimėn, po ndotim ajrin dhe po infektojmė gjakun tonė. Me fjalė tė tjera, ne po krijojmė njė botė qė nuk ka asgjė nga ato qė duam ne.Pėr vitin akademik 2010 – 2011, REC Shqipėri i ka kushtuar njė rėndėsi tė veēantė mbėshtetjes konkrete tė veprimtarive mjedisore qė vetė shkollat mund tė ndėrmarrin nė pėrmirėsim tė mjedisit tė tyre dhe tė komunitetit pėrreth.

Me mbeshtetjen financiare tė Agjensisė Austriake pėr Zhvillim dhe Bashkėpunim (ADC) dhe nė bashkėpunim me Qendrėn EDEN, REC ka organizuar disa trajnime pėr mėsuesit e edukimit mjedisor mbi zhvillimin e aktiviteteve mjedisore nė shėrbim tė komunitetit dhe tė pėrmirėsimit tė cilėsisė sė mjedisit.

Pėr tė nxitur veprimtaritė konkrete pėr Edukimin Mjedisor, REC Shqipėri mundėsoi mbėshtetjen e disa shollave 9 vjeēare nė qytetin e Tiranės, Durrėsit, Fierit, Lezhės dhe tė Elbasanit pėr organizimin e aktiviteteve konkrete mjedisore.

 
 

Mbėshtetur nga:


Trajnimet e mėsuesve

Aktivitetet mjedisore nė Lezhė

A
ktivitetet mjedisore nė Durrės

Aktivitetet mjedisore nė Elbasan

A
ktivitetet mjedisore nė Tiranė

Aktivitetet mjedisore nė Fier

Lista e mėsuesve qė janė trajnuar mbi Paketėn e Gjelbėr

Udhėzues pėr mėsuesit nė organizimin e aktiviteteve mjedisore jashtė mureve tė shkollė

E-mail:
DRuci@rec.org

homehead officekerkokontaktlart