homehead officekerkokontaktin EnglishREC Shqiperia
  Struktura e Paketės sė Gjelbėr
 

Struktura
Paketa e Gjelbėr pėrmban 22 tema nė lidhje me mbrojten e mjedisit dhe zhvillimin e qėndrueshėm, tė ndara nė 5 kapituj.

  • Elementėt e mjedisit: ajri, uji, toka dhe biodiversiteti
  • Kėrcėnimet mjedisore: urbanizimi, zhurma, mbetjet dhe kimikatet
  • Aktiviteti dhe ndikimi i njeriut: energjia, transporti, industria, bujqėsia, pyjet dhe turizmi
  • Sfidat globale: ndryshimet klimatike, hollimi i shtresės sė ozonit, acidifikimi dhe ēėshtjet qė ndikojnė mbi detet dhe oqeanet.
  • Vlerat – etika dhe vlerat e lidhura me konsumin, shėndetin njerėzor dhe mjedisin, tė drejtat e qytetarėve, dhe pėrgjegjėsitė pėr tė ardhmen e Tokės.


Secili prej komponentėve kryesorė tė Paketa e Gjelbėr – CD-ja, libri i mėsuesit, kaseta e videos si dhe dilemat – ndjekin tė njėjtėn strukturė.

Libri i mėsuesit
Libri i mėsuesi ėshtė orientuar kryesisht pėr mėsuesit evropianė dhe studentėt e tyre.
Elementėt kryesorė janė skenari i mėsimeve, por qė rekomandohet tė pėrdoret i kombinuar me komponentėt e tjerė tė Paketa e Gjelbėr si videon, CD dhe lojat e dilemave. Ēdonjėra prej temave mjedisore ėshtė i mbuluar nga njė ose mė shumė mėsime. Skenarėt janė menduar tė tillė qė tė mund ti sigurojnė pėrdoruesit informacion rreth koncepteve kryesore, ēėshtjeve mjedisore, materialet e nevojshme, kohėzgjatjen e aktivitetit, vendin e zhvillimit, objektivat dhe metodologjinė e mėsimit ose aktivitetit. 

Hyrja paraqet informacionin bazė mbi ēėshtjet dhe pėrdoruesit, pėr mė shumė informacion, mund tė pėrdoren sesionet pėrkatėse qė ndodhen nė CD.
Pėrpara se tė fillojnė aktivitetet, mėsuesit mund tė gjejnė fletėt informuese dhe skemat nė fund tė ēdo mėsimi, tė cilat mund tė fotokopjohen pėr tu shpėrndarė nxėnėsve. Nė fund tė librit do tė gjenden, tabelat qė prezantojnė njė informacion skematik mbi temat mjedisore, skenari i mėsimit dhe pėrshtatja e tyre me ēėshtje tė ndryshme nė shkollė, po ashtu filmat e shkurtėr vizatimor dhe klipet mjedisore.

Aktivitetet qė pėrshkruhen nė librin e mėsuesit kanė njė karakter udhėzues, mė shumė se tė detyrueshėm. Ata janė tė orientuar pėr tė zhvilluar imagjinatėn e mėsuesit nė organizimin e aktiviteteve mjedisore tė ngjashme me ato tė sugjeruara, por kėto nė pėrputhje me nevojat specifike tė ēdo vendi si dhe me aftėsitė e vetė nxėnėsve.
 
 

Pėrmbajtja e CD-s
CD-ja ėshtė e disenjuar vecanėrisht pėr punėn e mėsuesit dhe edukatorėve, nė fushėn e edukimit mjedisor dhe zhvillimit tė qėndrueshėm. Ajo siguron njė informacion tė gjerė pėr tė 22 temat kryesore tė cilat janė strukturuar si mė poshtė: informacion i pėrgjithshėm mbi temėn dhe pėrmbajtjen, cilat janė sfidat dhe si mund tė kapėrcehen problemet, disa raste sturimore, si dhe cfarė mund tė bėjė secili prej nesh nė lidhje me to.

Informacioni ėshtė i paraqitur me tekst, piktura, foto, harta, teste, tabela tėrheqėse si dhe ilustrime, por duhen theksuar dhe videoklipet. CD-ja pėrmban gjithashtu dhe adresa interneti tė faqeve mjedisore ndėrkombėtare dhe kombėtare qė trajtojnė po kėto ēėshtje. Plani i mėsimeve ėshtė i njėjtė me atė tė librit tė mėsuesit nė format pdf, qė mund tė merren dhe pėrdoren si aktivitete nė klasė.
 
 

DVD me filma mjedisorė
32 videoklipe, filma tė shkurtėr dokumentarė e edukativė (180 minuta), qė gjenden nė diskun DVD dhe qė mund tė pėrdoret nė kompjuter apo nė aparatura tė tjera tė pėrshtatshme, lidhen me 22 temat mjedisore siē paraqitet nė tabelėn pėrmbledhėse nė fund tė librit tė mėsuesit.
 
 

Loja e dilemės
Janė 22 raste studimore (njė pėr ēdo temė mjedisore) tė organizuara nė formėn e lojės sė dilemės. Secili prej rasteve studimore paraqet njė situatė si dhe njė numėr zgjidhjesh tė mundshme pėr situatėn e paraqitur, zgjidhjen e problemit dhe komentet mbi aspekteve pozitive e negative pėr ēdo pėrgjigje. Duke punuar me dilema, nė kėtė lojė, mėsuesit dhe nxėnėsit mund tė pėrfshihen nė njė diskutim tė thellė nė ēėshtje dhe aspekte tė vecanta tė mbrojtjes sė mjedisit apo konfliktit me zhvillimin ekonomik. Kjo lojė ndihmon nxėnėsit nė pėrgatitjen e tyre pėr respektimin e mendimit tė tjetrit, kuptimin dhe ndėrtimin e konsensusit.
 

 
  Programi i Edukimit Mjedisor
 

Paketa e Gjelbėr

 

Pėrmbajtja e Paketės sė Gjelbėr:

Libri i Mėsuesit

CD

DVD

Loja e dilemave

homehead officekerkokontaktlart