homehead officekerkokontaktin EnglishREC Shqiperia
  Edukimi Mjedisor
 

Nevoja pėr njė edukim sa mė tė plotė dhe shumė dimensional parashtrohet sot jo vetėm si njė alternativė pėr tė patur individė mė tė qytetėruar, por shpesh edhe si njė zgjidhje e vetme pėr tė sfiduar problematikėn e shumėllojshme me tė cilėn pėrballemi. Problemet mjedisore nė nivelin global dhe atė lokal e bėjnė edukimin mjedisor,dhe mė gjerė edukimin pėr zhvillimin e qėndrueshėm, njė ndėr dimensionet mė tė theksuara nė pėrmbajtjen dhe trajtimin e formave tė ndryshme tė edukimit: edukimin formal dhe jo formal.

Sot mė shumė se kurrė, Edukimi mjedisor po shihet si njė prioritet nė diskutimin kombėtar dhe ndėrkombėtar tė ēėshtjeve mjedisore e mė gjerė. Duke e vlerėsuar tė rėndėsishėm kėtė proces, Qendra Rajonale e Mjedisit (REC) ka hartuar tė parėn kurrikul tė plotė pėr edukimin mjedisor nė Shqipėri, tė quajtur “Paketa e Gjelbėr”, e cila ėshtė shpėrndarė, me ndihmėn e Drejtorive Arsimore Rajonale, nė tė gjitha shkollat 9-vjeēare tė vendit.

 
 


Paketa e Gjelbėr

Edukimi mjedisor, pjesė e programeve shkollore

Paketa e Gjelbėr - mundėsi pėr aktivitete nė/pėr komunitetin

Kurse njė javore mbi legjislacionin mjedisor

Botime pėr Edukimin Mjedisor

“Pėr njė Shqipėri tė gjelbėr” – Aktivitete mjedisore nė kuadėr tė Tetorit Gjerman 2011

E-mail:
DRuci@rec.org

homehead officekerkokontaktlart