homehead officekerkokontaktin EnglishREC Shqiperia
 

Mbėshtetje pėr zhvillimin e kapaciteteve nė pėrgatitjen e kurrikulės pėr Konventėn e Aarhusit dhe tė drejtėn pėr t’iu drejtuar gjykatės, dhe rritjen e kapaciteteve tė prokurorėve nė mbėshtetjen e veprimeve publike, nė pėrputhje me Konventėn e Aarhusit

 

Qė nga Tetori 2000, kur Shqipėria ka ratifikuar Konventėn e Aarhusit pėr “ Tė drejtėn e Publikut pėr Informacion, Pjesėmarrje Publike nė vendimmarrje, dhe Tė Drejtėn pėr t’ju drejtuar Gjykatės pėr ēėshtjet e mjedisit – Konventa e Aarhusit, janė ndėrmarrė shumė hapa pozitivė, pėr zbatimin e detyrimeve qė ka vendi si palė nė Konventė. Janė ndėrmarrė hapa nė lidhje me pėrmirėsimin e kuadrit ligjor, duke rritur ndėrgjegjėsimin dhe kapacitetet ndėrmjet aktorėve tė interesuar, praktikat dhe rastet e zbatimit. Juristėt, gjyqtarėt dhe prokurorėt pėrbėjnė njė grup aktorėsh specifikė tė rėndėsishėm, lidhur me zbatimin e Konventės sė Aarhusit, veēanėrisht tė shtyllės sė tretė tė saj.

REC nė vijim tė njė bashkėpunimi pozitiv me Shkollėn e Magjistraturės, nė kuadėr tė projektit "Forcimi i zbatimit tė kuadrit ligjor mjedisor shqiptar dhe detyrimeve tė Shqipėrisė ndaj marrėveshjeve ndėrkombėtare dhe direktivave tė BE sė", ka organizuar njė sėrė aktivitesh trajnuese pėr gjyqtarė dhe prokurorė si nevojė dhe interes i kėtij grupi tė palėve tė interesuara pėr informacion, njohuri, dhe pėrvoja mbi zbatimin e Konventės sė Aarhusit dhe sidomos tė shtyllės sė tretė tė tij mbi Tė Drejtėn pėr t’ju drejtuar Gjykatės pėr Ēėshtjet e Mjedisit.

Aktivitetet e parashikuara:
Seminar trajnues  pėr "Zbatimin e Shtyllės sė Tretė tė Konventės sė Aarhusit nė Shqipėri: E drejta pėr t’iu drejtuar gjykatės, Mundėsitė dhe Pengesat pėr t’i pėrdorur kėto tė drejta nė Praktikė".
REC nė Bashkėpunim me Shkollėn e Magjistraturės, dhe zyrėn e Prokurorisė sė Pėrgjithshme,  organizoi nė Shkurt  2011, seminarin trajnues, pėr gjyqtarė dhe prokurorė  me kontributin nė tė kuptuarit dhe sigurimin e njohurive mbi kėrkesat e Konventės sė Aarhusit pėr tė drejtėn nė dispozitat e drejtėsisė, mė e rėndėsishmja nė parimin e tė drejtės sė gjerė pėr t’ju drejtuar gjykatės.

Seminar trajnues pėr grupet e interesuara pėr "Forcimin e bashkėpunimit rajonal pėr qeverisjen mjedisore pėrmes vendimmarrjes pjesėmarrėse dhe informuese"
Ky seminar kishte pėr qėllim ofrimin e njė forumi pėr shkėmbimin e eksperiencave mbi zbatimet mė tė fundit tė Konventės sė Aarhusit nė Shqipėri dhe tė diskutojė mbi nevojat prioritare pėr pėrmirėsime tė mėtejshme

 
  Mbėshtetur nga:

Agjencia Spanjolle pėr Bashkėpunim dhe Zhvillim Ndėrkombėtar


Aktivitete tė realizuara nė kuadėr tė mbėshtetjes sė zbatimit tė Konventės sė Aarhus-it


Mbėshtetje pėr Sistemin Ligjor nė Shqipėri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 E-mail:
JSelmani@rec.org

homehead officekerkokontaktlart