homehead officekerkokontaktin EnglishREC Shqiperia
  Mbėshtetje teknike pėr zbatimin e Marrėveshjeve Mjedisore Shumėpalėshe nė ligjet dhe rregulloret kombėtare nė Shqipėri
 
Paraqitje e pėrgjithshme
Projekti ka pėr qėllim sigurimin e kapaciteteve mė tė mėdha pėr Ministrinė e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave nė rritjen e profilit mjedisor nė politikat kombėtare dhe pėrmirėsimin e paraqitjes sė mjedisit dhe tė Marrėveshjeve Mjedisore Shumėpalėshe nė strategjinė kombėtare tė zhvillimit.

Kjo u mundėsua nėpėmjet njė trajnimi tre ditor, 22-24 Qershor 2010, pėr zyrtarėt e Ministrisė sė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave, si dhe zyrtarėt e interesuar nga ministritė e linjės qė punojnė nė cėshtjet e mjedisit, si Ministria e Bujqėsisė, Ministria e Punėve tė Jashtme dhe/ose Ministria e Drejtėsisė.
Pėrmes forcimit tė kapaciteteve tė zyrtarėve tė Ministrisė sė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave, synohet qė Shqipėria tė jetė nė njė pozicion mė tė mirė pėr zhvillimin, fuqizimin e zbatimit, pėrputhshmėrinė dhe forcimin e ligjeve mjedisore pėr tė zbatuar Marrėveshjet Mjedisore Shumėpalėshe.

Trajnimi tre ditor u fokusua te disa Marrėveshje Mjedisore Shumėpalėshe mbi Ndryshimet Klimatike, Biodiversitetin dhe mbrojtjen e llojeve, dhe Kimikatet. Pjesėmarrėsit patėn mundėsinė tė marrin njohuri mbi zhvillimet mė tė fundit nė lidhje me Marrėveshjet, elementėt e rėndėsishėm tė pėrfshirė nė to dhe cėshtjet aktuale mė kritike. Nė trajnim u pasqyrua dhe lidhja e MMSve me legjislacionin kombėtar shqiptar.
Prezantimet e workshopit trajnues
 
Tema e prezantimit
Prezantues
Objectives of the MEAs training workshop and workshop agenda Mike Hertoghs
UNEP
Framework of Multilateral Environmental Agreements (MEAs) Barbara Ruis
UNEP
Implementation of Multilateral Agreements (MEAs) in National Laws and Regulations in Albania Mihallaq Qirjo
REC Albania
Convention on Environmental Impact Assessment in a Transboundary Context (Espoo, 1991) Sandra Ruza
UNECE Secretariat
Convention on Biological Diversity (CBD) Ivonne Higuero
UNEP
Albania and the Convention on Migratory Species United Nations Environment Programme Francisco Rilla
UNEP/CMS Secretariat
Linkages and synergies between the biodiversity-related conventions Ivonne Higuero
UNEP
Strategic Approach to International Chemicals Management (SAICM) and its implementation in Albania Lindita Tafaj
Institute of Public Health
E-CITES: Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora  
The Basel, Rotterdam and Stockholm Conventions  
Enhancing Synergies among the Basel, Rotterdam and Stockholm Conventions  
 
Questions relevant to the Basel, Rotterdam and Stockholm Conventions  
A global environmental treaty for water-related ecosystems an introduction to the Ramsar Convention  
 
 


Organizuar nga:


 
E-mail: rec.albania@rec.org

homehead officekerkokontaktlart